zamknij

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Zabawki sensoryczne - co to znaczy?
Opublikowany przez      02/11/2022 10:47:54    Komentarze 0
Zabawki sensoryczne - co to znaczy?

Integracja sensoryczna to proces odbierania, przetwarzania i odpowiedniego interpretowania bodźców pochodzących ze świata zewnętrznego. Dzięki niej możemy właściwie “odczytywać” informacje o otoczeniu i to na ich podstawie uczymy się funkcjonowania na świecie. Proces kształtowania integracji sensorycznej u każdego człowieka rozpoczyna się już w życiu płodowym i trwa przez pierwsze siedem lat życia. To właśnie wtedy dzieci uczą się jak przetwarzać bodźce sensoryczne i później korzystają z tej zdolności przez całe dorosłe życie.

Integracja sensoryczna to jedna z najważniejszych kwestii dotyczących rozwoju małych dzieci. Warto o nią zadbać m.in. inwestując w zabawki sensoryczne. Co to takiego? Czym się charakteryzują i czym różnią się od tradycyjnych zabawek? Jakie najlepiej wybrać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Przyjemnej lektury!

Zabawki sensoryczne - co to jest?

Zabawki sensoryczne dla dzieci w ciągu kilku ostatnich lat zdobyły ogromną popularność i nic w tym dziwnego! Odpowiednio dobrane potrafią stymulować rozwój emocjonalny, ruchowy i umysłowy dziecka, a przy tym być dla niego znakomitą rozrywką. Czym jednak różnią się od tradycyjnych zabawek dla dzieci? Otóż ich cechą charakterystyczną jest fakt, że oddziałują jednocześnie na kilka zmysłów na raz. Są zaprojektowane w ten sposób, aby jednocześnie stymulować rozwój wzroku, słuchu, dotyku, węchu, a niekiedy nawet smaku u dzieci. Posiadają barwne kolory, świecące, migoczące lub mieniące się elementy, wydają dźwięki, wygrywają melodie, pachną, a przy tym często są wykonane z różnorakich materiałów o odmiennych fakturach. Zwykle jedna zabawka sensoryczna łączy w sobie kilka materiałów, np. plastik, drewno, gumę i tkaninę tak, aby dziecko dotykając tych powierzchni potrafiło je rozróżnić. Niekiedy zdarza się również, że zabawki sensoryczne posiadają smak tak, żeby przy okazji wkładania do buzi dziecko doświadczało dodatkowych doznań. Ponadto, tworzy się je w taki sposób, aby jednocześnie zainteresować, bawić i uczyć dziecko.

Rodzaje zabawek sensorycznych

Wiesz już co to są zabawki sensoryczne. Warto, abyś dowiedział się również jak się je dzieli. Otóż zabawki sensoryczne klasyfikuje się w zależności od tego, na które zmysły oddziałują. Wyróżniamy zabawki oddziałujące na:

  • - dotyk - to np. kostki sensoryczne lub piłeczki z wypustkami o różnorakiej powierzchni (np. puszystej, śliskiej, miękkiej, szorstkiej);
  • - słuch - to np. zabawki, które wygrywają melodie lub wydają dźwięki po naciśnięciu na klawisz. To również proste instrumenty muzyczne (np. tamburyn, dzwonki, bębenek) oraz grzechotki i pozytywki;
  • - wzrok - w tej grupie zabawek sensorycznych mieszczą się wszystkie zabawki w intensywnych barwach, które migoczą i błyszczą. To również projektory wyświetlające różnorakie wzory na ścianie w pokoju Maleństwa;
  • - smak - to zabawki, po włożeniu których do ust można wyczuć wyraźny smak, np. owoców. Należą do najmniej popularnych zabawek sensorycznych, prawdopodobnie dlatego, że smak dziecka można skutecznie rozwijać rozszerzając jego dietę o nowe pokarmy;
  • - węch - to zabawki pobudzające zmysł węchu, np. szpatułki węchowe, pojemniczki z zapachem;
  • - kilka zmysłów jednocześnie - np. jednocześnie na wzrok (kolorowa powierzchnia, świecące elementy), dotyk (chropowata faktura) i słuch (wygrywana melodia). Zabawki sensoryczne oddziałujące jednocześnie na kilka zmysłów dziecka są najpopularniejsze i jednocześnie najbardziej efektywne z punktu widzenia integracji sensorycznej.

Zabawki sensoryczne dla niemowląt

Jak już wspomniano powyżej, integracja sensoryczna trwa od życia płodowego aż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia. Warto więc zainwestować w zabawki sensoryczne już dla dzieci w wieku niemowlęcym, aby jak najwcześniej nauczyć je rozpoznawać bodźce docierające do nich z zewnątrz.

Wśród zabawek sensorycznych dla niemowląt na szczególną uwagę zasługują maty edukacyjne oraz grzechotki, kostki sensoryczne i miękkie książeczki. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie nad łóżeczkiem Bobasa kolorowej karuzeli wygrywające melodie. Warto jednak pamiętać, że zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka jego wzrok nie jest szczególnie rozwinięty i nie zaleca się kupowania zabawek w pastelowych barwach. Dużo lepiej zainwestować w zabawki sensoryczne w kontrastujących ze sobą kolorach, takich jak biały, czarny, czerwony lub żółty. Ponadto, praktyczną opcją dla rodziców są również zabawki sensoryczne, które poza żywą kolorystyką i ciekawym materiałem posiadają również pewne dodatkowe opcje, np. generują szum ułatwiający zasypianie.

Zabawki sensoryczne dla 2-latków

Nieco starszym dzieciom warto sprezentować takie zabawki sensoryczne jak kostki sensoryczne i piłeczki z wypustkami w wielu kolorach i rozmiarach. Dziecko rzucając je i tocząc nie tylko rozwinie zmysł wzroku i dotyku, lecz także otrzyma sporą dawkę ruchu. Ponadto, wiek dwóch lat to dobry moment na otrzymanie pierwszego, prostego instrumentu, np. bębenka. Świetnym wyborem na zabawkę sensoryczną dla 2-latka będą również klocki i puzzle sensoryczne cechujące się żywą kolorystyką i różnorakimi fakturami.

Zabawki sensoryczne dla przedszkolaków

Zmysły dzieci w wieku przedszkolnym są już całkiem nieźle rozwinięte, dlatego wybierając dla nich zabawki sensoryczne trzeba się nieco bardziej postarać. Strzałem w dziesiątkę będą tu na przykład puzzle lub inne układanki, zwłaszcza te, w przypadku których każdy element posiada inną fakturę. Przedszkolaki bez wątpienia docenią również takie zabawki sensoryczne jak książeczki i tablice edukacyjne. Ich różnorodna tematyka bez wątpienia przykuje uwagę Maluchów rozwijając jednocześnie wybrane ich zmysły.

Pomoce sensoryczne dla dzieci - jakie wybrać?

Niezależnie od tego dla dziecka w jakim wieku wybieramy zabawki sensoryczne warto pamiętać, aby posiadały one kilka cech wspólnych, tj.:

  • - były wykonane z materiałów nietoksycznych, zdatnych do użytkowania przez dzieci;
  • - były łatwe w utrzymaniu w czystości;
  • - były odpowiednio dobrane do wieku dziecka.

Komentarze

Zaloguj się aby dodać komentarz