zamknij

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Najlepsze zabawki dla dzieci 9-12 miesięcy
Opublikowany przez      02/11/2022 10:58:02    Komentarze 0
Najlepsze zabawki dla dzieci 9-12 miesięcy

Dzieci w wieku niemowlęcym rozwijają się bardzo intensywnie. Choć dopiero co przyszły na świat, jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia potrafią siedzieć, chwytać zabawki, kiwać się w rytm muzyki, a niekiedy nawet stać i wymawiać pierwsze słowa (“mama”, “tata”, “baba”). Tempo ich rozwoju zależy rzecz jasna od ich indywidualnych predyspozycji i uwarunkowań genetycznych, jednakże nie bez znaczenia jest również czas, który poświęcamy dziecku oraz wykorzystywane przez niego zabawki. Podsuwając dziecku odpowiednie przedmioty, czytając mu książki i zaznajamiając je z otaczającym je światem możemy w dużym stopniu ułatwić mu zrozumienie otoczenia i przyspieszyć jego rozwój intelektualny, emocjonalny i fizyczny.

Jeśli zastanawiasz się jakie zabawki dla dzieci 9-12-miesięcznych są najlepsze, koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Znajdziesz w nim informacje, w jakie zabawki dla niemowląt w czwartym trymestrze życia wybrać, aby stymulować je do rozwoju poprzez zabawę. Przyjemnej lektury!

Dzieci w wieku 9-12 miesięcy

Aby trafnie odpowiedzieć na pytanie jakie zabawki są najlepsze dla dzieci 9-12-miesięcznych, skupmy się wpierw na określeniu zachowań i umiejętności dzieci w tym wieku. Otóż dziecko w wieku 9-ciu miesięcy jest pełne energii. Z chęcią raczkuje, bawi się zabawkami, podciąga chwytając za mebelki lub szczebelki łóżeczka i wszędzie jest go pełno. Ma już pierwsze ząbki i z chęcią gryzie pierwsze pokarmy stałe. Coraz sprawniejsze są już również jego rączki. Dziecko potrafi zdjąć skarpetki, chwycić zabawkę i jeść dłońmi. Dziecko w tym wieku odkrywa również, że jest samodzielną istotną i kręci głową, gdy się z czymś nie zgadza, np. gdy nie chce więcej jeść. Gaworzy, śmieje się, chętnie się przytula i rozdaje buziaki.

Jeszcze większą paletą umiejętności może pochwalić się 12-miesięczny Bobas. Maluch w tym wieku sporo już rozumie i wypowiada coraz więcej słów. Często daje już sobie radę z samodzielnym jedzeniem i nierzadko chwiejąc się potrafi przejść kilka kroków. Chętnie demonstruje również swoje umiejętności, np. robiąc pa-pa lub przesyłając buziaka. Uwielbia się bawić w towarzystwie, choć niechętnie dzieli się zabawkami. Rozumie proste polecenia, choć niekoniecznie je wykonuje.

Zabawki dla dzieci 9-12 miesięcy - czym kierować się przy wyborze?

Wybierając zabawki dla dzieci 9-12-miesięcznych przydałyby się pewne wskazówki. Trudno bowiem kierować się zainteresowaniami dziecka w tym wieku. Nie ma znaczenia również design ani producent danego towaru. Ważne jest jednak, aby:

  • zabawki dla dzieci 9-12-miesięcznych były bezpieczne w użytkowaniu. Zdecydowanie nie powinniśmy sięgać po przedmioty, które nie posiadają odpowiednich certyfikatów i oznaczeń, np. unijnego oznaczenia CE. Oznacza to bowiem, że mogą być one wykonane z toksycznych materiałów, które mogą działać drażniąco na skórę Maluszka, a nawet powodować poważne choroby. Co więcej, zabawki dla dzieci 9-12-miesięcznych nie powinny posiadać luźnych, ostrych ani podatnych na zniszczenie elementów, które Maluch mógłby połknąć lub się skaleczyć.
  • zabawki dla 9-12-miesięcznych dzieci były dopasowane do ich wieku. Choć to dość oczywiste wielu ludzi kupuje zabawki na wyrost, którymi dzieci będą mogły się bawić dopiero za kilka miesięcy, a nawet lat. Rozwiązanie to jest pozbawione sensu, ponieważ w ten sposób jedynie zagracamy pokój Maluszka nie dając mu żadnych aktualnych korzyści.
  • zabawki dla dzieci 9-12-miesięcznych miały charakter edukacyjny. Nie jest bowiem rzeczą nową, że każdy najefektywniej uczy się poprzez zabawę. Warto więc wykorzystać okazję i sprezentować dziecku coś, co rozwinie którąś z jego umiejętności, np. motorykę lub umiejętność skupienia uwagi.

Zabawki sensoryczne dla dzieci 9-12 miesięcy

Jednym z najlepszych pomysłów na prezent dla dziecka 9-12-miesięcznego zabawki sensoryczne. To nic innego jak zabawki, które zostały zaprojektowane w ten sposób, aby oddziaływać na kilka zmysłów jednocześnie. Maleństwo bawiąc się nimi doskonali zmysły poprzez integrację sensoryczną, a przy tym miło spędza czas. Przykładowo, kostka sensoryczna, która jednocześnie ma intensywny kolor, świeci, wygrywa melodię i posiada pofałdowaną, nierówną powierzchnię będzie strzałem w dziesiątkę.

Zabawki edukacyjne dla dzieci 9-12 miesięcy

Dobrym pomysłem na upominek dla dziecka 9-12-miesięcznego są również zabawki edukacyjne, np. książki. Choć jeszcze daleka droga zanim kilkumiesięczne dziecko nauczyć się czytać samodzielnie, przysłuchiwanie się jak czytają rodzice również jest dla niego bardzo korzystne. Maluch słuchając lektury rodziców trenuje koncentrację, wzmacnia więź z mamą i tatą, ćwiczy wyobraźnię i skupienie uwagi. Ponadto, widząc rodziców z książką w ręce uczy się przez naśladownictwo i w efekcie samo chętnie sięga po książkę, gdy już osiągnie słuszny wiek.

Nauka chodzenia, czyli jaki prezent dla dziecka 9-12 miesięcy wybrać

9-12 miesięcy to wiek, w którym dzieci stawiają swoje pierwsze kroki. Warto je do tego zachęcić np. prezentując im drewniane lub plastikowe pchacze lub zabawki do ciągnięcia. Tego typu zabawki dla dzieci 9-12-miesięcznych bez wątpienia zyskają uznanie Maluszka, a nawet mają szansę stać się jego ulubionym przedmiotem. Jak bowiem ma się on oprzeć drewnianej kaczuszce lub pingwinkowi?

Zabawki do… zabawy - top najlepszych zabawek dla dzieci 9-12 miesięcy

Ostatnią z omawianych tutaj grup zabawek dla dzieci 9-12-miesięcznych są klasyczne zabawki, których nie może zabraknąć w wyprawce żadnego Malucha. Choć potencjalnie może Ci się wydawać, że zabawki takie jak miś, klocki czy lalka nie posiadają funkcji edukacyjnych, nie jest to prawda. Każda z zabawek ma bowiem wpływ na rozwój dziecka i doskonali jedną lub kilka z jego umiejętności. Przykładowo, prezentując dziecku misia lub lalkę sprawisz, że będzie ono bardziej czułe i empatyczne, dając mu klocki rozwiniesz jego umiejętność logicznego myślenia i wyobraźnię przestrzenną, a ofiarując tu grzechotkę lub bębenek rozwiniesz jego zmysł słuchu.

Komentarze

Zaloguj się aby dodać komentarz