zamknij

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Pierwsze zabawki dla noworodka
Opublikowany przez      02/11/2022 12:12:47    Komentarze 0
Pierwsze zabawki dla noworodka

Noworodek to wielka radość dla całej rodziny, ale również duża odpowiedzialność. Maleństwo jest bowiem całkowicie uzależnione od swoich rodziców i to od ich decyzji zależy jego dobro i prawidłowy rozwój. Jak zatem postępować, aby Maluszek był bezpieczny i rósł zdrowo?

Jedną z kwestii, które często trapią młodych rodziców jest wybór pierwszych zabawek dla noworodków. Wiele osób zwyczajnie nie wie kiedy warto podarować Maleństwu pierwszą zabawkę, jakie zabawki wybrać i czym kierować się podczas zakupów. Do tego często dochodzą jeszcze dodatkowe wątpliwości wynikające np. z popularyzacji czarno-białych zabawek lub innych nowości na rynku. Jak odnaleźć się w tym mętliku i wybrać mądrze?

Jeśli i Ciebie nękają podobne rozterki koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Znajdziesz w nim wiele informacji na temat pierwszych zabawek dla noworodków. Podpowiemy Ci kiedy i jakie zabawki warto kupić Maleństwu w pierwszej kolejności. Przyjemnej lektury!

Kiedy pierwsze zabawki - dla noworodka czy dla starszego Bobasa?

Dziecko przychodzi na świat słabe i bezbronne. Niewiele słyszy, niewiele widzi, a jego układ mięśniowo-szkieletowy i część organów wewnętrznych nie są jeszcze w pełni ukształtowane. Przez pierwsze tygodnie życia dziecko dopiero zaczyna przystosowywać się do życia poza łonem matki. Okres ten, nazywany okresem noworodkowym, trwa przez pierwsze 4 tygodnie życia dziecka, a w przypadku wcześniaków jest dodatkowo wydłużony o liczbę dni między porodem, a jego planowanym terminem. Choć te 28 dni to niewiele, odgrywają one kluczową rolę w rozwoju dziecka. Przez te kilka tygodni Malec zwiększa masę swojego ciała o ok. 25%, a przy tym stabilizuje się praca jego układu hormonalnego i krwionośnego.

W ciągu pierwszych kilku tygodni życia człowiek przesypia większą część doby. Biorąc pod uwagę, że niemal nic wówczas nie widzi ani nie słyszy, nie są mu potrzebne żadne zabawki. Dopiero po ukończeniu 14 dni życia powoli zaczyna otwierać oczka i dostrzegać pierwsze przedmioty - początkowo wyłącznie biało-czarne, z czasem również kolorowe. Dopiero wówczas można pomyśleć o pierwszych zabawkach dla noworodka, lecz nawet wtedy nie ma sensu się z tym spieszyć.

Jakie zabawki dla noworodka wybrać?

Po ukończeniu pierwszych dwóch tygodni życia dojrzewa również słuch dziecka. Z chaosu otaczających go dźwięków Bobas powoli uczy się odróżniać głos mamy. Warto wówczas zafundować mu grającą karuzelę łóżeczkową lub pluszaka z pozytywką. Dobrym pomysłem na pierwsze zabawki dla noworodka są również grzechotki. Choć jeszcze wiele czasu upłynie nim Malec będzie mógł samodzielnie za nie chwycić, warto aby robili to za niego rodzice. Jak bowiem dowiedziono, dźwięk grzechotek działa stymulująco na umysł noworodka i może być dla niego pomocny podczas nauki mówienia.

W pierwszych tygodniach życia noworodek nie widzi zbyt wiele, zwłaszcza, jeśli przedmioty są zbytnio oddalone od jego twarzy i mają pstrokate barwy. Jeśli chcesz odpowiednio stymulować jego wzrok, zamiast uroczek karuzeli w pastelowych barwach umieść w zasięgu jego wzroku (ok. 30-40 cm od twarzy) takie zabawki dla noworodka, jak na przykład czarno-białe książeczki kontrastowe dla niemowląt i przekonaj się, że Maluch bez wątpienia się nimi zainteresuje.

Zabawki dla dziewczynki i dla chłopca - czy płeć ma znaczenie?

Nie tylko w okresie niemowlęcym, lecz nawet przez cały pierwszy rok życia dziecka podział zabawek na te dla dziewczynek i te dla chłopców jest zupełnie bezzasadny. Pierwsze zabawki dla noworodków mogą w 100% być neutralne płciowo i nie będzie to miało najmniejszego wpływu na ich rozwój intelektualny czy emocjonalny. Nie ważne miś, lalka-szmacianka, grzechotka czy balonik, wszystkie te zabawki mogą być z powodzeniem stosowane przez chłopców, jak i przez dziewczynki, a zabawa nimi będzie na nich oddziaływać w jednakowym stopniu.

Jakie zabawki dla noworodka? - jaki kolor wybrać?

W pierwszych tygodnia życia dzieci nie dostrzegają jeszcze wszystkich możliwych kolorów, a widzą jedynie kilka podstawowych barw. W pierwszym miesiącu życia jest to biel i kontrastująca z nią czerń, z końcem pierwszego miesiąca paleta ta rozszerza się o czerwień, z końcem drugiego o zieleń, w kolejnym miesiącu o kolor żółty i dopiero w czwartym miesiącu od urodzenia o kolor niebieski. Warto jednak zaznaczyć, że mowa tu wyłącznie o intensywnych, żywych barwach. Mniej jaskrawe, pastelowe barwy Maluch zaczyna dostrzegać dopiero w drugiej połowie pierwszego roku swojego życia.

Powyższy fakt warto wziąć pod uwagę wybierając pierwsze zabawki dla noworodka. Zamiast inwestować w zabawki w cukierkowych, jasnych kolorach, dużo lepiej wybrać te w intensywnych, kontrastujących ze sobą barwach. Nie jest to jednak tak proste jak mogłoby się wydawać. Wielu producentów zabawek dla noworodków zupełnie ignoruje to, co widzą dzieci i kieruje się wyłącznie subiektywną oceną wyglądu zabawek. Warto się jednak nieco wysilić tak, aby wybrane przez nas pierwsze zabawki dla noworodka należycie spełniały swoją funkcję.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając pierwsze zabawki dla noworodka

Normy dotyczące pierwszych zabawek dla noworodków są wyjątkowo restrykcyjne. Poza podstawowymi przepisami dotyczącymi sposobu ich wykonania i użytych materiałów posiadają one szereg dodatkowych zaleceń tak, aby zabawki wyprodukowane zgodnie z nimi nie działały drażniąco na delikatny organizm dziecka, które dopiero co przyszło na świat. Pamiętaj o tym kupując zabawki dla swojego Szkraba i sięgaj wyłącznie po te przeznaczone dla noworodków. Zabawki przeznaczone dla nieco starszych dzieci mogą bowiem nie spełniać już aż tak surowych przepisów, co może być fatalne w skutkach.

Pierwsze zabawki dla noworodka - nie zapominaj o tym co najważniejsze

Świeżo upieczeni rodzice zwykle chcą dla swoich Pociech tego, co najlepsze. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze pierwsze zabawki dla niemowląt nie zastąpią bliskiego kontaktu z rodzicami, ich opiekuńczości i miłości. Czas jest bowiem najlepszym prezentem jaki możemy ofiarować nowo narodzonemu dziecku.

Komentarze

Zaloguj się aby dodać komentarz