zamknij

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Zabawki interaktywne na roczek - jakie wybrać?
Opublikowany przez      02/11/2022 14:10:11    Komentarze 0
Zabawki interaktywne na roczek - jakie wybrać?

Ofiarując prezent dziecku wielu dorosłych stara się, aby był to upominek, który zostanie z Maluszkiem na dłużej niż przysłowiowe pięć minut. Ponadto, istotne jest również, aby ofiarowana zabawka obok funkcji rozrywkowej pełniła również funkcję edukacyjną i rozwijała wybrane umiejętności dziecka. Do zabawek spełniających oba te warunki jednocześnie bez dwóch zdań należą zabawki interaktywne. Zaprojektowane w ten sposób, aby zarówno ich wygląd, jak i funkcjonalność przykuwały uwagę dziecka i zachęcały go do zabawy, zabawki interaktywne bawią, uczą i rozbudzają ciekawość światem.

Szukasz pomysłu jaką zabawkę interaktywną wybrać dla swojego dziecka? Nie wiesz co kupić w ramach prezentu na roczek dla chłopca lub dziewczynki? Chcesz podarować rocznemu dziecku zabawkę interaktywną, jednak nie wiesz na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Niezależnie od tego dlaczego zdecydowałeś się odwiedzić naszą stronę, dobrze, że tu jesteś! Poniżej znajdziesz wiele cennych informacji na temat zabawek interaktywnych dla dzieci. Przeczytaj i dowiedz się, czy i dlaczego warto podarować je rocznemu dziecku. Przyjemnej lektury!

Czym są zabawki interaktywne i dlaczego warto je kupić?

Zabawki interaktywne dla dzieci, jak sama nazwa wskazuje, to zabawki, których celem jest wywołanie pewnego rodzaju interakcji z dzieckiem. To przedmioty, które nie tylko oddziałują na Malucha, lecz w przypadku których oczekuje się, że i dziecko będzie oddziaływać na nie. Przykładowo, do zabawek interaktywnych zalicza się wszystkie te pluszaki, które po naciśnięciu na łapkę, uszko, brzuszek lub inną część ciała wydają dźwięki, wygrywają melodię, poruszają się lub reagują w inny sposób. Zabawki interaktywne to również książeczki z przyciskami, zabawki grające i inne, najczęściej plastikowe i kolorowe przedmioty, w przypadku których po wykonaniu pewnej akcji (naciśnięciu przycisku, przekręceniu pokrętła, poruszeniu wajchą) oczekiwana jest pewna reakcja.

Zabawki interaktywne, zwłaszcza te dla młodszych dzieci, np. zabawki dla rocznego dziecka, niekiedy budzą kontrowersje. Wielu rodziców zastanawia się czy jego Pociecha rzeczywiście potrzebuje tego typu przedmiotów i czy są one dla niej bezpieczne. Odpowiedź na to pytanie, jak to często bywa, jest złożona. Nie można bowiem jednoznacznie zaliczyć zabawek interaktywnych do “dobrych” lub “złych”. Wszystko zależy od tego jaki model wybierzemy i jakie funkcje ma ona za zadanie pełnić. Niektóre przedmioty tego typu posiadają bowiem szereg walorów edukacyjnych, dzięki czemu Maluch bawiąc się jednocześnie poszerza swoją wiedzę i doskonali umiejętności. W takie zabawki interaktywne dla niemowląt i starszych dzieci zdecydowanie warto inwestować, ponieważ mają one pozytywny wpływ na rozwój Maluszka, efektywnie oddziałują na jego zmysły i rozbudzają w nim ciekawość światem.

Jakie funkcje pełnią zabawki interaktywne?

Wybierając zabawkę interaktywną dla rocznego dziecka koniecznie trzeba zwrócić uwagę na funkcje, które ona pełni. Generalnie rzecz ujmując, im jest ich więcej, tym lepiej. Zabawka działa bowiem wówczas wielozadaniowo oddziałując na wybrane aspekty rozwoju dziecka.

Do funkcji, które powinna spełniać zabawka interaktywna dla rocznego dziecka należą:

  • funkcja rozrywkowa - zabawka interaktywna to przede wszystkim zabawka. Powinna prezentować się atrakcyjnie i być w stanie zainteresować sobą dziecko.
  • funkcja edukacyjna - zabawki interaktywne uczą dzieci zależności przyczynowo-skutkowych (nacisnę przycisk i zagra melodia, przesunę wajchę i otworzą się drzwi), a niekiedy także liczb, liter, kolorów i kształtów.
  • funkcja rozwojowa - zabawki interaktywne powinny oddziaływać na dziecko stymulując jego rozwój emocjonalny, społeczny, motoryczny i poznawczy.
  • funkcja sensoryczna - dobrze gdy zabawki interaktywne pełnią również funkcję zabawek sensorycznych, tj. stymulują zmysły dziecka do rozwoju.

Ponadto, zabawki interaktywne powinny być dopasowane do wieku dziecka. Wyłącznie wówczas oddziałują one należycie na Maluszka, rozwijają jego umiejętności i są dla niego bezpieczne.

Zabawki interaktywne jako prezent na roczek dla chłopca i dziewczynki

Półki sklepowe uginają się pod ciężarem zabawek interaktywnych dla niemowląt i starszych dzieci. Pluszaki, książeczki, sortery i inne zabawki wielofunkcyjne cieszą się znacznie większą popularnością niż tradycyjne zabawki dla dzieci, jak zatem nie dać się zwariować i wybrać odpowiedni model? Przede wszystkim postawmy na wszechstronny rozwój i zwróćmy uwagę czy dana zabawka jest odpowiednio dopasowana do wieku naszego Maluszka. Nie ma bowiem sensu kupować zabawek interaktywnych na roczek dwuletniemu dziecku, jak i odwrotnie zabawki przeznaczone dla dwulatków nie sprawdzą się w przypadku rocznych Bobasów. Wyjątkiem są tu jednak zabawki interaktywne, które “rosną” razem z dzieckiem, tzn. są wyposażone w dodatkowe funkcje i posiadają kolejne poziomy trudności.

Najlepsze zabawki interaktywne na roczek

Jeśli nadal nie wiesz jaką zabawkę interaktywną na roczek wybrać rozważ np. interaktywne klocki pastelowe firmy Plan Toys. Zostały zaprojektowane tak, aby stymulować rozwój dziecka wszechstronnie i działać na wiele jego zmysłów. Będąc jednocześnie układanką, klockami, zabawką muzyczną i grą manipulacyjną skutecznie łączą zabawę z nauką. Ponadto, dzięki temu, że zostały wykonane z ekologicznych materiałów są bezpieczne dla dzieci i przyjazne środowisku naturalnemu.

Zabawki interaktywne na roczek - podsumowanie

Choć zakup odpowiedniej zabawki interaktywnej na roczek nie jest prostym zadaniem, nie jest to również niemożliwe. Szeroki wybór modeli dostępnych na rynku, zróżnicowanych pod względem funkcji, materiałów, cen i docelowej grupy wiekowej z jednej strony utrudnia podjęcie decyzji, z drugiej jednak daje wiele możliwości. Kieruj się wyżej opisanymi wskazówkami, a na pewno wybierzesz odpowiednią zabawkę interaktywną dla swojego dziecka!

Komentarze

Zaloguj się aby dodać komentarz