zamknij

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Najlepsze pomysły na pokój dla chłopca

Opublikowany przez      02/14/2022 11:23:05    Komentarze 0
Najlepsze pomysły na pokój dla chłopca

Każdy kto choć raz podjął się urządzania pokoju dziecięcego wie, że nie jest to proste zadanie. Trudno jest bowiem tak zorganizować przestrzeń, aby zarazem prezentowała się estetycznie, była wygodna w użytkowaniu, podobała się naszej Pociesze i znajdowało się w niej wszystko co jest jej na co dzień potrzebne. Jak się jednak często okazuje, nie jest to niemożliwe. Wystarczy odrobina kreatywności, chęć współpracy z Maluchem i dobre źródło inspiracji, aby przekształcić zwykłe cztery kąty w całkiem niezwykłą sypialnię dla swojego dziecka.

Jeśli zastanawiasz się jak urządzić pokój dla chłopca jesteś we właściwym miejscu! Poniżej znajdziesz szereg wskazówek na co zwrócić uwagę aranżując pokój dla chłopca w wieku niemowlęcym, przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz jakich elementów nie może w nim zabraknąć. Skorzystaj z naszych rad i przekonaj się jak niewiele potrzeba, aby stworzyć swojemu dziecku pokój marzeń. Przyjemnej lektury!

Na co zwrócić uwagę urządzając pokój dla chłopca?

Każdy, kto w perspektywie ma aranżację pokoju dla chłopca bez wątpienia choć raz zadał sobie pytanie na co zwrócić uwagę podejmując się tego zadania. Odpowiedź na to pytanie jest bowiem o tyle ważna, że nieprawidłowo urządzony pokój może być niewygodny w użytkowaniu przez swojego lokatora, w efekcie czego ten nie będzie lubił w nim spędzać czasu. Nim przystąpisz do pracy pamiętaj zatem, aby:

  • uwzględnić w projekcie wiek dziecka - urządzając pokój dla chłopca w wieku przedszkolnym sięgamy po inne produkty niż w przypadku starszych/młodszych dzieci;
  • uwzględnić zainteresowania dziecka - zainteresowania dziecka mogą być dla Ciebie inspiracją podczas tworzenia projektu pokoju dla chłopca;
  • uwzględnić podział pokoju na strefy - w projekcie pokoju dla chłopca warto uwzględnić miejsce do nauki, przestrzeń do relaksu i obszar do zabawy.
  • wziąć pod uwagę jakość wybranych mebli i sprzętów - najlepiej, aby były one wykonane starannie z wysokiej jakości materiałów tak, aby ich użytkowanie było możliwie jak najbardziej komfortowe.

Jak urządzić pokój dla chłopca w wieku niemowlęcym?

Urządzając pokój dla chłopca w wieku niemowlęcym możemy nieco pozwolić sobie na “samowolkę”, ponieważ dzieci w tym wieku nie są jeszcze skłonne do krytykowania naszych przedsięwzięć aranżacyjnych. Musimy jednak wówczas pamiętać, że w całym przedsięwzięciu najważniejsze jest bezpieczeństwo Maluszka i to właśnie ono, a nie wygląd pomieszczenia, powinno grać pierwsze skrzypce.

Urządzając pokój dla chłopca w wieku niemowlęcym warto postawić na jasne kolory i stonowane wzory. Szarości, beże, błękity i zielenie będą jak najbardziej w porządku. To jasne barwy, które nie tylko optycznie powiększą wnętrze, lecz w dodatku będą stanowić piękne tło dla znajdujących się w nim przedmiotów. W pokoju chłopca w wieku do 12 miesięcy nie może zabraknąć również łóżeczka i miejsca do przewijania. Powinien się w nim również znaleźć wygodny fotel, w którym mama mogłaby zasiadać, np. podczas karmienia piersią, oraz pojemna szafa na ubranka, pieluszki i inne akcesoria dla dziecka. W pokoju chłopca w wieku niemowlęcym warto, aby znalazł się również regał i półki wiszące, na których można by ułożyć zabawki i książeczki Maluszka.

Jak zaaranżować pokój dla chłopca w wieku przedszkolnym?

Wiek przedszkolny to okres, kiedy podczas aranżacji pokoju chłopca można pozwolić sobie na największą ekstrawagancję. To czas, kiedy chłopcom podobają się łóżka w kształcie wyścigówek i biurka z rysunkiem dinozaurów na froncie drzwiczek. To właśnie wtedy możemy najbardziej rozwinąć swoją kreatywność i zdolności plastyczne malując na ścianach pokoju Stumilowy Las czy głowy żyraf między liśćmi drzew akacjowych.

W pokoju chłopca w wieku przedszkolnym zdecydowanie nie może zabraknąć takich mebli jak łóżko, pojemna szafa, regał na gry, książki i zabawki oraz stolik z krzesełkami, na których mógłby zasiadać np. wykonując prace plastyczne. Warto, aby znalazła w nim się również pojemna skrzynia na zabawki i przestrzeń, gdzie Maluch mógłby się bawić siedząc na podłodze. Może to być zarówno namiot tipi, w którym chłopiec mógłby się ukryć przed światem i zająć własnymi “obowiązkami”, jak również zwykła mata lub dywan, na której mógłby rozsypać zabawki odczuwając komfort termiczny podczas zabawy.

Pokój dla chłopca w wieku wczesnoszkolnym - inspiracje

Chłopcy w wieku szkolnym etap “udziwnień” mają częściowo, a niekiedy już całkowicie za sobą. Czasami nadal interesują się czymś na tyle mocno, aby zaznaczyć to w swoim pokoju, jednak nie jest to już czas np. na fototapety z dinozaurami, lecz bardziej na plakat ulubionej drużyny piłkarskiej.

Aranżując pokój dla chłopca, który już rozpoczął swoją przygodę z edukacją w szkole, warto postawić na proste formy i wyważone barwy. Nie należy bać się mocnych kolorów, takich jak granatowy, szmaragdowy, błękit pruski czy nawet czerń, lecz koniecznie trzeba je przełamać jaśniejszym kolorem, np. bielą lub beżem. Urządzając pokój dla chłopca w wieku szkolnym warto przed oryginalnym designem postawić funkcjonalność i zadbać o wygodne biurko, komfortowy fotel, łóżko i pojemną szafę. Kwestię dodatków i dekoracji warto uzgodnić z samym zainteresowanym, ponieważ może się okazać, że ma on już własny pomysł w tym zakresie.

O czym jeszcze warto pamiętać urządzając pokój dla chłopca?

Aranżując pokój dla chłopca pamiętajmy, że robimy to dla kogoś. Nie unikajmy więc konsultacji i pytania jakie rozwiązanie woli. Ostatecznie to on ma się czuć dobrze w tym pomieszczeniu i to on spędzi w nim najwięcej czasu. Ponadto, pamiętajmy, że pokój dziecka pełni jednocześnie kilka funkcji naraz - jest jednocześnie miejscem zabawy, nauki, relaksu, spotkań ze znajomymi, itd. Nie bójmy się więc wielofunkcyjnych rozwiązań ani tych nietypowych. Wybierając np. łóżko z szufladami zamiast tradycyjnego na nóżkach zyskamy przestrzeń do przechowywania i będziemy mogli zrezygnować z innego mebla zyskując przy tym kąt do zabawy. Dlaczego by więc z tego nie skorzystać?

Komentarze

Zaloguj się aby dodać komentarz