.

.

Co zrobić gdy dziecko celowo niszczy zabawki?
   02/10/2022 15:28:45
Co zrobić gdy dziecko celowo niszczy zabawki?

Jednym z zachowań, które rodzice chcą przekazać swoim dzieciom jest szacunek do ich własnych przedmiotów oraz własności otaczających ich ludzi. Niestety, niekiedy w zachowaniu dzieci można zaobserwować coś zupełnie innego. Zamiast grzecznie bawić się zabawkami, dziecko rzuca nimi, obcina lalkom włosy, oślepia pluszaki czy agresywnie niszczy wieże z klocków. Takie zachowania często niepokoją rodziców i nie wiedzą jak sobie z nimi radzić.

Jeśli i Ty znalazłeś się w podobnej sytuacji koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem. Znajdziesz w nim informacje skąd pochodzi agresja wśród małych dzieci i jak sobie z nią radzić. Wyjaśnimy Ci jakie zachowania są zupełnie normalne, a którymi powinieneś się martwić. Mamy nadzieję, że lektura tekstu pozwoli Ci znaleźć odpowiedź na choć niektóre z nurtujących Cię pytań!

Co jest źródłem agresji wśród małych dzieci?

Agresja wśród dzieci jest obrazem ich napięcia emocjonalnego. Dziecko celowo niszczy zabawki, kiedy nie potrafi sobie poradzić z własną frustracją, a musi znaleźć dla niej jakieś ujście. Przykładowo, jeśli rodzice dziecka się kłócą lub da się zaobserwować między nimi tzw. ciche dni, dziecko przechwytuje te emocje i reaguje złością, agresją i niezadowoleniem. W wieku kilku lat nie może jeszcze odpowiednio wyartykułować swojego rozgniewania i zamiast tego celowo niszczy zabawki, aby zwrócić na siebie uwagę. Nawet najlepsi terapeuci dziecięcy podkreślają, że złość u dziecka rzadko wynika z jego ognistego temperamentu, a dużo częściej jest odpowiedzią na niemoc Maluszka.

Drugim powodem dla którego dziecko niszczy zabawki jest ciekawość świata. Być może wyda Ci się to nierozsądnym, ale kilkuletnie dzieci badają jak działa otaczający ich świat m.in. poprzez rzucanie zabawek na podłogę. Warto mieć to na uwadze wybierając zabawki dla dzieci i w trakcie zakupów sięgać wyłącznie po te dopasowane do ich wieku.

[products:2945,2792,2790]

Zabawa w wojnę - bezwzględnie zła?

Zdaniem ekspertów udawanie przemocy jest jednym z podstawowych etapów rozwoju dziecka i, o ile odbywa się wyłącznie w postaci zabawy, nie ma się czym martwić. Bez wątpienia każdy z nas pamięta, że jako dzieci siłowaliśmy się z rodzeństwem lub okładaliśmy kijem pokrzywy. Choć czasy się nieco zmieniły, na podobnym etapie rozwoju są teraz nasze dzieci. Zabawa w “zabijanie” choć brzmi groźnie jest więc czymś zupełnie niewinnym. Nawet jeśli dzieci odgrywają scenariusze, które mogą zmrozić krew w żyłach dorosłych, same tak naprawdę nie rozumieją śmierci, a wiedza na ten temat dociera do nich dopiero w wieku szkolnym.

Jeśli jednak przeszkadza Ci, że dziecko niszczy zabawki zawsze możesz przekierować jego emocje na coś innego. Zgniatając i drąc gazetę lub wykonując intensywną aktywność fizyczną dziecko równie skutecznie rozładuje emocje, a Ty nie będziesz przejmować się, że przedmioty, na które wydałeś (często niemałe) pieniądze, uległy zniszczeniu.

[products:2786,2730,2604]

Nauka szanowania zabawek - powoli od najmłodszych lat

Jak widzisz, zabawa w wojnę, choć brzmi strasznie, nie jest niczym złym dla dziecka. Wręcz przeciwnie, kształtuje niektóre z jego umiejętności, w tym m.in. zdolność czytania ludzkiej mimiki, negocjacji i ustalania granic. Za problem można jednak uznać fakt, że dziecko niszczy zabawki, na które rodzice lub inni krewni musieli zapracować. Jak nauczyć dziecko dbać o swoją własność?

Częściowym rozwiązaniem problemu może być zaspokajanie potrzeb dziecka, polegających na rzucaniu zabawkami, już od najmłodszych lat. Choć brzmi to śmiesznie, taka właśnie jest prawda. Dziecko w wieku kilku miesięcy lub lat obserwuje jak działa świat między innymi podczas rzucania zabawkami. Już kilkumiesięcznego Bobasa warto więc wyposażyć w przedmioty oznaczone specjalnymi atestami, gwarantującymi możliwość ich gryzienia, rzucania, itp. Jeśli zaspokoimy ciekawość niemowlaka, możemy częściowo zapobiec celowemu niszczeniu zabawek przez dziecko w późniejszym czasie.

Dlaczego dziecko niszczy zabawki? - co za dużo, to niezdrowo

Jeśli chcemy nauczyć dziecko szacunku do zabawek powinniśmy pamiętać o starej, złotej zasadzie, a mianowicie co za dużo, to niezdrowo. Dziecko posiadając całą górę zabawek traci nimi zainteresowanie, a co za tym idzie również szacunek. Dużo lepiej, aby pod ręką dziecko miało jedynie kilka zabawek - pluszaka, samochodzik, lalkę i klocki. Nie musi wówczas podejmować trudnych, jak na swój wiek, decyzji czym się pobawić - pandą, niedźwiadkiem, koalą czy misiem polarnym, ponieważ bawi się tym co ma pod ręką. Po kilku dniach można wymienić komplet zabawek na kolejny z szafy, a te, którymi bawiło się od tej pory schować na później.

Warto jednak pamiętać, że każde dziecko ma swoją ulubioną zabawkę - misia lub lalkę szmaciankę, bez której nigdzie się nie rusza i nie może zasnąć. Tych zabawek nie należy chować, ponieważ można w ten sposób zranić uczucia Maluszka.

[products:2603,2602,2582]

Świeć przykładem!

Kolejną odpowiedzią na pytanie co zrobić, gdy dziecko celowo niszczy zabawki jest świecenie dobrym przykładem. Prawdopodobnie pomyślisz teraz, że przecież sam nie niszczysz zabawek, ale zastanów się czy aby na pewno nie zdarzyło Ci się kiedyś w złości i zmęczeniu ciskać zabawek do pudła? Nigdy nie kopnąłeś tego, co akurat było pod nogami, aby zrobić sobie przejście? Jeśli tak, nie dziw się, że Twój Maluch robi to samo. Dzieci kopiują zachowania dorosłych, ponieważ chcą być takie jak oni. Jeśli więc oczekujesz szacunku dziecka wobec zabawek i Ty musisz je szanować.

Co zrobić gdy dziecko celowo niszczy zabawki?

Jeśli żadna z powyższych metod rozwiązania problemu niszczenia zabawek przez dziecko nie działa w przypadku Twojej Pociechy warto przyjrzeć się jego zachowaniom z bliższej perspektywy. Być może dziecko ma pewien problem, z którym nie potrafi sobie poradzić i w ten sposób wyładowuje frustrację? Chcąc pomóc Maluchowi spędzaj z nim więcej czasu na zabawie i rozmowach i naucz go rozładowywać złość w bezpieczny sposób, np. przekuwając folię bąbelkową lub nadmuchane baloniki.

Comments

Log in or register to post comments
0
0