.

.

Jak oduczyć dziecko gryzienia?
   02/14/2022 10:32:19
Jak oduczyć dziecko gryzienia?

Gryzienie u niemowląt (a niekiedy także u nieco starszych dzieci) to dość powszechny problem. Wszystkie Maluszki przechodzą przez ten etap, jednakże w przypadku niektórych gryzienie polega wyłącznie na podgryzaniu chrupek i gryzaka, w przypadku innych dotyczy również gryzienia mamy, taty, rodzeństwa i rówieśników. O ile w pierwszej sytuacji jest to zupełnie normalnie i nikt nie zwraca na to szczególnej uwagi, o tyle druga sytuacja jest społecznie niedopuszczalna i należy czym prędzej zmierzyć się z zaistniałym problemem.

Jeśli Twoje dziecko gryzie wszystko i wszystkich, których ma pod ręką ten artykuł jest dla Ciebie! Znajdziesz w nim wiele wartościowych informacji na temat tego dlaczego dziecko gryzie inne dzieci i jak walczyć z tym problemem. Przeczytaj, a dowiesz się jak interweniować w takich sytuacjach i jakie zachowania wprowadzić do codziennej rutyny, aby pozbyć się problemu gryzienia raz na zawsze. Przyjemnej lektury!

Dlaczego dziecko gryzie?

Co ciekawe, odpowiedzią na pytanie dlaczego dziecko gryzie innych wcale nie jest chęć zrobienia im krzywdy. Z reguły bowiem dzieci zwyczajnie nie zdają sobie sprawy z tego, że gryzienie boli, więc z ich perspektywy nie robią nic złego. Najczęstszym powodem, dla którego dzieci gryzą jest chęć poznania przez nie świata. Zapoznając się z otaczającymi je przedmiotami i ludźmi, dziecko bada je za pomocą wszystkich dostępnych zmysłów i na wszystkie znane im sposoby, w tym również poprzez gryzienie.

Innym częstym powodem, dlaczego dziecko gryzie jest chęć rozładowania przez nie emocji. Sfrustrowane, poirytowane lub zdenerwowane dziecko, z braku innych znanych mu sposobów wyrażenia uczuć, korzysta z najskuteczniejszej znanej sobie metody i gryzie. Ma to miejsce, np. na placu zabaw, kiedy Maluch nie chce dzielić się zabawkami z rówieśnikami lub w domu, kiedy sprzeciwia się poleceniom rodziców. Dzieci gryzą również, kiedy chcą zwrócić na siebie uwagę dorosłych i znaleźć się w centrum uwagi.

Trzecim powodem, dlaczego dziecko gryzie jest chęć uspokojenia się i pozbycia poczucia bezradności lub samotności. Gryzienie daje dziecku ukojenie i przynosi spokój. Bywa również formą ekspresji lub sposobem na walkę z nudą.

Nie zapominajmy również o czwartej, najbardziej oczywistej przyczynie dlaczego dziecko gryzie, a mianowicie ząbkowaniu. Maluch chcąc ulżyć obrzękniętym dziąsłom gryzie wszystko i wszystkim, bo to jedyny znany mu sposób na uśmierzenie bólu.

[products:1711,1709,1708]

Jak reagować kiedy dziecko gryzie mamę lub inne dzieci?

Wielu rodziców małych “gryzoni” często obwinia się o upodobania swojej Pociechy, zwłaszcza, gdy obierze ona sobie za cel inne dzieci. Nie ma jednak zbyt wiele sensu doszukiwanie się w tym czyjejkolwiek winy i zamiast zastanawiać się czy i gdzie popełniliśmy błąd, lepiej działać.

Jeśli przyłapałeś dziecko na gryzieniu po raz pierwszy musisz zareagować szybko i stanowczo. Powiedz mu jasno i wyraźnie, że tak nie wolno, ponieważ innych to boli i jest im przykro. Nie krzycz, ani nie złość się, ponieważ wówczas ryzykujesz tym, że Maluch skupi się na hałasie, przestraszy się, a komunikat i tak do niego nie trafi. Wystarczy, że wyjaśnisz mu z surową miną, że takie zachowanie jest niedozwolone, a istnieje spora szansa, że to zachowanie się już nie powtórzy.

Jeśli dziecko wszystko gryzie już od dłuższego czasu i przykre zdarzenia z udziałem rówieśników nie są epizodami, lecz pojawiają się notorycznie, problem jest nieco poważniejszy i trzeba poszukać jego przyczyny. Warto wówczas przeanalizować w jakich sytuacjach gryzienie ma miejsce i co je poprzedza tak, aby nauczyć się je przewidywać w przyszłości.

[products:1720,2262,2263]

Jak oduczyć dziecko gryzienia innych?

Jeśli problem gryzienia u Twojego Maluszka jest już dość zaawansowany i zastanawiasz się jak oduczyć dziecko gryzienia innych wiedz, że najskuteczniejszym sposobem jest nauka radzenia sobie z własnymi emocjami i wyrażania ich we właściwy sposób. Poświęcając dziecku czas i rozmawiając z nim o uczuciach można naprawdę wiele osiągnąć. Warto również prezentować Maluchowi sposoby radzenia sobie ze stresem, które nikogo nie ranią ani nie mają negatywnego wpływu na innych, takie jak zgniatanie piłeczki lub tupanie. W przypadku starszych dzieci warto również nauczyć je werbalizować uczucia tak, aby w przyszłości potrafiły rozwiązywać spory poprzez rozmowę. Kiedy jednak widzisz, że zbliża się moment, w którym dziecko ma ochotę kogoś ugryźć zasłoń mu usta ręką i stanowczo powiedz “nie wolno”. Dobrym pomysłem jest również praktykowanie wyciszających aktywności, takich jak np. czytanie książek lub zwykłe przytulanie się w domowym zaciszu.

Potrzeba gryzienia z radości

Co ciekawe, w przypadku niektórych dzieci można zaobserwować takie zjawisko jak gryzienie z radości. Podobnie jak zdenerwowanie czy frustracja, radość jest również silną emocją i czasami dziecko chcąc dać jej upust gryzie, np. mamę w przedszkolu na powitanie. Jak sobie z tym wówczas poradzić i jak oduczyć dziecko gryzienia innych z radości? Podobnie jak w innych przypadkach. Trzeba nauczyć Maluszka wyrażać emocje w inny sposób, np. poprzez taniec, okrzyk lub przytulanie się. Należy też zakomunikować dziecku, że gryzienie boli i Ci się nie podoba. Kiedy następnym razem podbiegnie do Ciebie, nim kucniesz, by się do niego przytulić powiedz “tym razem bez gryzienia, pamiętasz?”. Istnieje spora szansa na to, że to w zupełności wystarczy.

[products:2839,2838,2841]

Potrzeba gryzienia u dzieci - jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach?

Nauka radzenia sobie z własnymi emocjami przez dzieci wcale nie jest prostym zadaniem. Czasami, pozbawione odpowiedniego wzorca, Maluchy idą na skróty i zamiast prawidłowo radzić sobie ze stresem i frustracją, dzieci gryzą i biją rówieśników, by w efekcie wygrać spór. To działa, dlaczego miałoby być więc złe?

Najlepszym co możemy zrobić w takich sytuacjach jest spędzanie czasu z naszym Maluszkiem, obserwowanie jego zachowania, rozmawianie, pytanie i tłumaczenie mu wszystkiego. Kiedy dziecko jest przebodźcowane warto razem z nim się wyciszyć i odizolować od świata, zapewniając mu poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Comments

Log in or register to post comments
0
0