.

.

Zabawki do raczkowania - ranking
   02/11/2022 13:26:29
Zabawki do raczkowania - ranking

Raczkowanie to niezwykle ważny etap w życiu każdego dziecka. Rozwijając swoją mobilność Maluch uczy się samodzielnie przemieszczać, silnie rozwijając przy tym swój mózg i angażując obie półkule do pracy. Dzięki nowym połączeniom neuronowym między prawą i lewą półkulą mózgu, dziecko w późniejszych latach swojego życia szybciej się uczy i ma mniejsze problemy z brakiem koncentracji. Ponadto, podczas raczkowania kształtuje się prawidłowa krzywizna kręgosłupa dziecka, Maluch uczy się orientacji przestrzennej i koordynacji ruchowej.

Jak zatem widzisz raczkowanie ma istotny wpływ na rozwój całego organizmu dziecka, zarówno umysłowy, jak i fizyczny. Jeśli więc Twoje dziecko samodzielnie siada i pełza, a także próbuje podciągać się do stania pomijając etap raczkowania, warto zachęcać go do podjęcia tej aktywności. Co jednak zrobić gdy Maluch nie chce raczkować? Wówczas przydatne mogą okazać się specjalne zabawki do nauki raczkowania. Chcąc podążać za nimi dziecko jest “zmuszone” do podjęcia wysiłku i efekcie uczy się raczkować.

Czym są zabawki do raczkowania i dlaczego warto je kupić?

Często mówi się o tym, że nie należy zmuszać dzieci do chodzenia lub raczkowania. Jest w tym sporo racji, ponieważ dziecko powinno podjąć te aktywności samodzielnie kiedy jego układy stawowo-kostny i neuronowy będą na to gotowe. Nie ma jednak zupełnie nic złego w motywowaniu dzieci do podjęcia wysiłku, np. poprzez kupowanie im zabawek do nauki raczkowania i chodzenia. Ślimak do raczkowania lub inne zwierzątko uciekając przed naszym Maluchem bez wątpienia zachęcą go do podążania za nim, tym samym uatrakcyjniając mu cały proces. Jak jednak wybrać odpowiednią zabawkę do nauki raczkowania dla swojego dziecka? Otóż w trakcie wyboru należy kierować się następującymi wskazówkami:

  • zabawka do raczkowania powinna być przyjazna dzieciom i wywoływać ich zaciekawienie. Najlepiej aby miała ciekawą formę, była kolorowa i wydawała dźwięki lub wygrywała melodię.
  • wybierając zabawki do nauki raczkowania należy upewnić się czy są one przeznaczone dla dzieci w wieku 7-10 miesięcy. Zabawki dla najmłodszych spełniają bowiem znacznie bardziej restrykcyjne normy niż zabawki dla starszych dzieci, co wynika choćby z faktu, że ich organizmy są znacznie bardziej delikatne i podatne na podrażnienia. Nie należy więc kupować dzieciom uczącym się raczkować zabawek, na których widnieje informacja, np. 2+ lub 3+.
  • podczas nauki raczkowania przydatne okażą się wszystkie te zabawki, które turlając się, jadąc lub przemieszczając w inny sposób uciekają przed Maluszkiem, by ten mógł je gonić.

[products:3150,2827,2857]

Drewniana grzechotka Jabadabado - numer jeden w rankingu zabawek do nauki raczkowania

Pierwsze miejsce w naszym rankingu zabawek do nauki raczkowania zajmuje drewniana grzechotka marki Jabadabado. Zabawka, w postaci walca do raczkowania, turlając się przykuwa wzrok dziecka i zachęca do podążania za nią. Do jej największych zalet można zaliczyć choćby atrakcyjny, cukierkowy wygląd i fakt, że została wykonana z drewna. Drewniane zabawki mają bowiem znaczną przewagę nad ich plastikowymi odpowiednikami choćby dlatego, że są od nich znacznie trwalsze i bardziej ekologiczne. Wybierając je podsuwamy swojemu Maluchowi naturalny produkt zamiast wytworów z materiałów sztucznych. Sięgając po drewnianą grzechotkę marki Jabadabado możesz być pewien, że wybierasz to co najlepsze i skutecznie zachęcisz swoje Maleństwo do nauki raczkowania.

[products:3085,2581,2431]

Mini labirynt na kółkach, słoń przeplatanka Jabadabado - idealne akcesorium do raczkowania dla Twojego Maleństwa

Kolejną zabawką zachęcającą do raczkowania w naszym rankingu jest mini labirynt na kółkach marki Jabadabado. Zabawka w kształcie słonika z zamontowaną na jego plecach przeplatanką to kolejny hit skandynawskiej marki, którego nie może zabraknąć Twojemu Maleństwu na etapie nauki raczkowania. Pchnięty słonik na kółkach toczy się uciekając przed dzieckiem i zachęcając je do podążania za nim. Gdy Maluch dotrze już do zabawki czeka go nagroda - przeplatanka z kolorowymi kuleczkami, które można przesuwać po zakręconym pręcie ćwicząc jednocześnie zręczność rączek i logiczne myślenie.

Podobnie jak wyżej opisany walec do raczkowania, tak i słoń-przeplatanka jest wykonany z drewna i pomalowany ekologicznymi farbami zdatnymi do kontaktu z najmłodszymi dziećmi. To znakomity produkt stymulujący do rozwoju zarówno motorykę małą, jak i dużą.

Drewniana grzechotka na kółkach słonik, Classic World, czyli idealna zabawka zachęcająca do raczkowania

Trzecie miejsce w naszym rankingu zabawek do raczkowania także zajmuje słonik - tym razem marki Classic World. Zabawka, nieco podobna do tej opisanej powyżej, również jest wykonana z drewna i również została pomalowana nietoksycznymi farbami zdatnymi do użytku przez dzieci w wieku 6 mies.+. Popychana odjeżdża na kółkach motywując Bobasa do podążania za nią, a schwytana świetnie sprawdza się w roli grzechotki działającej na zasadzie trzech grzechoczących koralików.

[products:1553,1545,1543]

Drewniany helikopter dla najmłodszych, Classic World, czyli jak zachęcić dziecko do raczkowania

Firma Classic World oferuje jeszcze jedną, równie atrakcyjną co powyższa, zabawkę do nauki raczkowania, a mianowicie drewniany helikopter na kółkach. Jest on co prawda odpowiedni dopiero dla dzieci wieku 10 miesięcy i więcej, dlatego zajął ostatnie, czwarte miejsce w niniejszym rankingu, jednakże równie dobrze co wyżej wymienione zabawki sprawdza się w roli popychanki i zachęca dzieci do podążania za nim w celu schwytania.

Ranking zabawek do nauki raczkowania - podsumowanie

Zabawki do raczkowania skutecznie rozwijają motorykę dużą dzieci i zachęcają do odważnego stawiania pierwszych kroczków na czworaka. Warto jednak pamiętać, że co za dużo to niezdrowo i prezentując swojemu Maluszkowi zabawki zachęcające do raczkowania nie należy przesadzać. Zamiast wprowadzając wszystkie wyżej wymienione zabawki naraz znacznie lepiej podawać mu je po kolei. W przeciwnym razie dziecko może czuć się zdezorientowane i w ogóle stracić zainteresowanie nauką raczkowania.

Comments

Log in or register to post comments
0
0