.

.

Jak widzi 3 miesięczne dziecko?
   10/20/2022 00:00:00
Jak widzi 3 miesięczne dziecko?

Wzrok to zmysł, który rozwija się przez kilka pierwszych miesięcy życia człowieka. Ostrość widzenia noworodka w chwili narodzin wynosi jedynie ok. 10% ostrości widzenia dorosłego człowieka. Nowonarodzone dziecko nie widzi również kolorów z wyjątkiem bieli i czerni, a nawet te tylko wówczas gdy są naprawdę wyraźne. Dopiero z biegiem czasu widzenie u człowieka rozwija się, by w wieku ok. 12 miesięcy osiągnąć jakość widzenia zbliżoną do tej u osób dorosłych.

Jeśli zastanawiasz się jak widzi noworodek lub niemowlę w wieku kilku miesięcy koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Znajdziesz w nim podstawowe informacje na temat rozwoju wzroku u dzieci, zarówno pod kątem ostrości obrazu, jak i palety widzianych barw. Ponadto, podpowiemy Ci jak w warunkach domowych skontrolować wzrok dziecka. Mamy nadzieję, że lektura tekstu będzie dla Ciebie pomocna!

Co widzi noworodek?

Wzrok dziecka kształtuje się już w życiu płodowym. Z końcem 7. tygodnia ciąży, czyli jeszcze w pierwszym trymestrze, u dzieci powstają tzw. zawiązki oczu. W 27. tygodniu życia w brzuszku mamy u dzieci wykształca się siatkówka, a one powoli zaczynają otwierać oczy. W chwili narodzin gałki oczne dzieci są już w stanie rejestrować obraz, jednakże nim mózg zacznie go interpretować minie jeszcze sporo czasu.

Odpowiedź na pytanie co widzi noworodek dla wielu osób jest dużym zaskoczeniem. Bo choć dziecko widzi, nie rozróżnia ani kształtów ani barw. Opuchnięte oczka ograniczają dostęp światła do oczu, dzięki czemu mają one czas, aby przywyknąć. Szacuje się, że noworodek widzi jedynie z 10% ostrością widzenia dorosłego człowieka, co można przyrównać to spoglądania na świat przez bardzo gęstą mgłę.

Choć smak i zapach u noworodków są już bardzo dobrze rozwinięte, to, co widzi noworodek to zupełnie inna bajka. W pierwszych tygodniach życia widzenie u dziecka przypomina patrzenie przez mleczną szybę. W dodatku spoglądając na niego często można odnieść wrażenie, jakby dziecko patrzyło jednym okiem na jeden obiekt, a drugim na inny. To zupełnie normalne, więc jeśli zaobserwujesz to u swojej Pociechy wiedz, że nie jest to powód do zmartwień.

[products:3705,3632,3574]

Jak widzi dziecko przed 3. miesiącem życia?

W ciągu pierwszych trzech miesięcy życia zmiana tego jak widzi niemowlę jest przeogromna. Tygodniowy Bobas najlepiej widzi przedmioty znajdujące się w odległości ok. 20-30 cm przed nim, przy czym dużo wyraźniejsze są dla niego obiekty znajdujące się na granicy pola widzenia niż te w centrum. Nie rozróżnia kolorów, z wyjątkiem wyraźnego zestawienia bieli i czerni. Miesięczny Dzidziuś widzi już przedmioty oddalone o ok. 60 cm od jego twarzy i powoli zaczyna widzieć czerwień. Wtedy również można zauważyć, że dziecko zaczyna koncentrować wzrok na twarzach znajdujących się przed nim osób. W przypadku dzieci, które ukończyły już pierwszy miesiąc życia można pokusić się o zawieszenie nad łóżeczkiem kolorowej karuzeli wygrywającej wesołe melodie. Dziecko powinno już wodzić za nią wzrokiem, co nie tylko uprzyjemni mu czas, lecz także będzie doskonałym bodźcem do rozwoju.

[products:3419,3410,3469]

Co widzi 3. miesięczne dziecko?

To co widzi noworodek, a to co widzi 3-miesięczne dziecko to zupełnie inna bajka. W drugim miesiącu życia dziecko zaczyna rozpoznawać już kolor zielony, natomiast w trzecim żółty, w wyniku czego paleta barw widzianych przez 3-miesięczne niemowlę jest już naprawdę szeroka! Warto mieć to na uwadze kupując zabawki i inne akcesoria dla dziecka. Ponadto, dziecko rozpoznaje już rysy pochylających się nad nim osób i zaczyna dostrzegać trójwymiarowość otaczających je przedmiotów. Co jeszcze potrafi 3-miesięczne dziecko? Rodzice niemowląt w tym wieku mogą dostrzec duży progres w zakresie ruchu gałką oczną dziecka. Maleństwo zaczyna widzieć stereoskopowo, czyli patrzeć na jeden przedmiot jednocześnie obiema gałkami ocznymi. Choć jego wzrok nadal jest rozmyty, dziecko potrafi już skupić wzrok na danym obiekcie i podążać za nim oczami bez poruszania przy tym głową.

Jakie kolory widzi niemowlę?

Wielu rodziców zastanawia się jakie kolory widzi niemowlę. To wyjątkowo trafne pytanie, zwłaszcza jeśli zadajemy je sobie w celu doboru odpowiednich dla dziecka zabawek, których zadaniem byłoby stymulowanie jego rozwoju.

Postrzeganie barw przez niemowlęta rozwija się w następującej kolejności:

  • niemowlęta widzą kontrastujące ze sobą biel i czerń (pod warunkiem, że są one odpowiednio wyraźne);
  • w wieku jednego miesiąca dziecko zaczyna widzieć czerwień;
  • w wieku dwóch miesięcy dziecko zaczyna widzieć zieleń;
  • w wieku trzech miesięcy dziecko zaczyna widzieć kolor żółty;
  • w wieku czterech miesięcy dziecko zaczyna widzieć kolor niebieski;
  • w wieku 6-12 miesięcy widzenie barwne u dziecka rozwija się jeszcze bardziej, w wyniku czego zaczyna ono widzieć odcienie i dostrzegać niuanse kolorystyczne.

[products:3427,3418,3364]

Jak sprawdzić wzrok niemowlaka w domu?

Wielu rodziców poszukuje informacji na temat tego jak widzi niemowlę, aby upewnić się, że rozwój ich Maleństwa przebiega prawidłowo. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na sprawdzenie wzroku dziecka w domu. Przykładowo, pokazywanie dziecku przedmiotów i kontrolowanie czy jest ono w stanie skupiać na nich wzrok może okazać się pomocne. Warto również sprawdzać czy Maluszek zerka na przedmioty w kolorach, które teoretycznie powinien już znać. W przypadku 3-miesięcznego dziecka warto również skontrolować czy potrafi ono ruszać gałkami ocznymi bez poruszania głową.

Jak stymulować wzrok dziecka do rozwoju?

Biorąc pod uwagę fakt, że zmysł wzroku odgrywa ogromną rolę w rozwoju dziecka warto odpowiednio go stymulować do rozwoju. Każdorazowo należy jednak pamiętać o tym co widzi niemowlę i odpowiednio dopasowywać zabiegi do jego zdolności. Mocując różową karuzelę nad łóżeczkiem dwumiesięcznej córeczki nie osiągniemy bowiem zamierzonego efektu, ponieważ w tym wieku nie będzie ona w stanie dostrzec pastelowych barw. Noworodkom najlepiej pokazywać biało-czarne książeczki z prostymi kształtami, później paletę barw uzupełnić o kolor czerwony, następnie zielony itd. zależnie od tego jakie kolory widzi niemowlę w danym wieku.

Comments

Log in or register to post comments
0
0