.

.

Jak wspierać rozwój niemowlaka?
   02/10/2022 13:52:04
Jak wspierać rozwój niemowlaka?

W ciągu pierwszych 12 miesięcy życia rozwój dziecka jest bardzo dynamiczny. W mgnieniu oka Malec zaczyna chodzić, chwytać zabawki i rozpoznawać ludzi w swoim otoczeniu. Jest coraz bardziej ciekawy świata i żądny przygód.

Szeroko dostępne kalendarze rozwoju niemowląt doskonale opisują rozwój dziecka tydzień po tygodniu i objaśniają jakie umiejętności powinno do tej pory przyswoić. Choć, rzecz jasna, tempo rozwoju dziecka to kwestia indywidualna, wielu rodziców zastanawia się jednak jak wspierać rozwój dziecka w pierwszych miesiącach życia. Jeśli i Tobie nasuwa się na myśl to pytanie jesteś we właściwym miejscu! Poniżej znajdziesz informacje co robić, aby wspierać proces dorastania swojej Pociechy. Podpowiemy Ci jakie zachowania są mile widziane, a których lepiej unikać. Przeczytaj a dowiesz się jak wygląda prawidłowy rozwój dziecka, a kiedy warto zgłosić się do lekarza. Przyjemnej lektury!

Jak wspierać rozwój dziecka?

Zarówno rozwój ruchowy, jak i rozwój emocjonalny niemowląt to temat bardzo złożony. Mimo, że każdy rodzic chce, aby jego dziecko pierwsze zaczęło chodzić, mówić, pisać, czytać i miało najlepsze oceny w szkole, jak to zwykle bywa, jest to niemożliwe do osiągnięcia. Każdy Malec dorasta bowiem w jego indywidualnym tempie i niekiedy jest zwyczajnie niegotowy, aby osiągnąć kolejny krok na drodze do dorosłości. Na szczęście, istnieje kilka działań, dzięki którym możemy stymulować rozwój dziecka. Są to:

  • układanie dziecka na brzuszku;
  • unikanie leżaczków - wymuszają one nienaturalne położenie ciężaru ciała dziecka, przez co praca mięśni szyi, tułowia i nóg zostaje zaburzona;
  • wybieranie gondoli zamiast nosidełek - nosidełka wymuszają na dziecku równie nienaturalną pozycję co leżaczki;
  • unikanie do 4 miesiąca życia dziecka ubierania go w ciuszki ozdobione jakimikolwiek dekoracjami lub gumkami, które mogłyby uciskać okolice pleców przy kręgosłupie Maluszka;
  • nie zmuszanie dziecka do osiągnięcia “na siłę” kolejnego etapu rozwoju, tzn. nie okładanie go poduszkami, aby “siedział” i nie prowadzanie go za rączki, aby szybciej zaczął chodzić;
  • pilnowanie, aby dziecko nie siadało “w literkę W”, tj. z nóżkami wygiętymi do tyłu.

[products:3706,3659,3588]

Dlaczego układanie dzieci na brzuszku jest ważne?

Spośród wymienionych powyżej sposobów jak wspierać rozwój niemowlaka szczególnie ważne jest częste układanie go na brzuszku. To właśnie z tej pozycji dzieci najczęściej siadają, zaczynają pełzać lub raczkować, a nawet z niej podciągają się, aby stanąć na nóżkach. Dowiedziono nawet, że dzieci, które często były układane na brzuszku we wczesnym dzieciństwie mają mniejszy problem ze skupieniem uwagi siedząc w ławce szkolnej. Ponadto, układanie dzieci na brzuszku pomaga usunąć gazy z ich przewodu pokarmowego i usprawnia perystaltykę.

Niestety, w przypadku znacznej większości dzieci, są one niechętne do leżenia na brzuszku, ponieważ wiąże się to ze sporym wysiłkiem fizycznym. Jak zatem wspierać rozwój dziecka? Należy układać je w tej pozycji “w seriach”. Początkowo przez kilkadziesiąt sekund, a gdy Bobas nabierze nieco więcej siły czas ten należy wydłużyć do kilku minut. Koniecznie trzeba jednak przy tym pamiętać, aby nigdy nie układać Maluszka na miękkim podłożu, gdyż zapadnięcie się w poduszki mogłoby uniemożliwić mu oddychanie oraz aby nie spuszczać z niego wzroku gdy jest ułożone w ten pozycji.

[products:3577,3419,3469]

Etapy rozwoju niemowlaka

Pierwszy rok życia dziecka to okres jego najszybszego rozwoju. Można śmiało powiedzieć, że miesięczne dziecko jest niepodobnie do Dzidziusia, który przyszedł na świat zaledwie 30 dni temu, a drugi miesiąc życia dziecka to już zupełnie inna historia. Umiejętności Bobasa ewoluują tak szybko, że niekiedy wręcz trudno za tym nadążyć. Na szczęście, dla rodziców, którzy zastanawiają się jak wygląda rozwój dziecka tydzień po tygodniu przygotowano całą masę kalendarzy rozwoju niemowlaka, które zawierają szczegółowe informacje jakie zdolności powinno lub może posiadać dziecko w danym wieku. Oto ich skrócona wersja:

  • I KWARTAŁ - 3 miesięczne dziecko potrafi już utrzymać głowę w górze przez kilkanaście sekund, znacznie lepiej od noworodka kontroluje oczy, a nawet świadomie patrzy na osobę, która do niego mówi.
  • II KWARTAŁ - półroczne dziecko potrafi się już podciągać do pozycji siedzącej, a nawet stojącej, przewracać się z brzuszka na plecy i odwrotnie oraz przesuwać się na brzuszku do przodu.
  • III KWARTAŁ - z końcem III kwartału życia Maluch rozumie już, że jest odrębną osobą, rozróżnia zabawki, a nawet zasłania usta dłonią, kiedy nie ma ochoty jeść danej potrawy.
  • IV KWARTAŁ - roczne dziecko może już chodzić, reaguje na własne imię i rozumie znaczenie słowa “nie”. Ponadto, wypowiada proste słowa (“mama”, ”tata”), samodzielnie pije z kubka i samodzielnie wstaje.

[products:3427,3418,3413]

Kiedy warto zgłosić się do lekarza?

Okresy rozwoju dziecka rzecz jasna nie są w 100% zbieżne u wszystkich Maluchów. Obrazuje to choćby sama kwestia chodzenia. Niektóre dzieci stawiają pierwsze kroki już w 9 miesiącu życia, z kolei inne opanowują tę umiejętność dopiero w wieku 1,5 roku. Można jednak wyszczególnić kilka cech, które mogą zaniepokoić rodziców przyglądających się rozwojowi swojego dziecka. Oto one:

  • dziecko sprawia wrażenie bardzo sztywnego lub wiotkiego;
  • Bobas silnie zaciska piąstki podczas snu;
  • Maluszek nie osiąga umiejętności wskazanych w kalendarzach rozwoju niemowląt;
  • niemowlak zapomina o wcześniej posiadanych umiejętnościach;
  • można zaobserwować asymetrię mięśni kończyn dziecka lub nierówną sylwetkę.

Co może zaburzyć rozwój dziecka?

Wiesz już jak wspierać rozwój niemowlaka. Warto, abyś wiedział również jakich zachowań unikać, aby go nie zaburzyć. Oto niektóre z nich:

  • nie należy zmuszać dziecka do przyjmowania różnych pozycji - siedzenia, stania, chodzenia;
  • nie należy stosować chodzików lub szelek, ponieważ powodują one niewłaściwe obciążenie stóp i późniejszą błędną postawą podczas chodzenia;
  • niemowlę należy nosić wyłącznie w prawidłowy sposób.

Comments

Log in or register to post comments
0
0