.

.

Co powinien umieć 3 latek?
   02/10/2022 13:59:31
Co powinien umieć 3 latek?

Trzylatek to już duże dziecko, które uwielbia bawić się z rówieśnikami, a przy tym zadaje wiele pytań i interesuje się otaczającym go światem. Posiada bogatą wyobraźnię, spory zasób słownictwa i chętnie rozwija nowo nabyte umiejętności, a przy tym jest spragnione miłości i poczucia bezpieczeństwa.

Jeśli zastanawiasz się co powinno umieć 3-letnie dziecko koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Znajdziesz w nim wiele informacji dotyczących norm rozwojowych 3-latków. Przyjemnej lektury!

Co powinien umieć 3-latek - ciekawość świata i nieustające pytania

Jeśli zastanawiasz się co powinien umieć 3-latek musisz wiedzieć, że cechą charakterystyczną dzieci w tym wieku są nieustające pytania. Maluch bez przerwy pyta “a co to?”, “ a po co?”, “a gdzie?”, “a dlaczego?”... Choć niekiedy pytania te mogą doprowadzać rodziców do szewskiej pasji, świadczą one o zainteresowaniu dziecka światem i chęci jego poznania. Ponadto, dziecko w wieku 3 lat potrafi nauczyć się prostego tekstu (piosenki, wierszyka), rozumie do czego służą proste sprzęty codziennego użytku i dobrze radzi sobie z układankami. Na dodatek, jest świadome jak ma na imię oraz że jest dziewczynką lub chłopcem, a także potrafi rozwiązywać napotykające je, proste problemy. Przykładowo, przysuwa krzesło, żeby sięgnąć po przedmiot znajdujący się wyżej na półce. Co jeszcze potrafi 3-latek? Rozumie co oznaczają określenia “mniej” oraz “więcej”, a także wie ile to jest jeden lub dwa. Nie rozumie jednak co oznaczają wymieniane po kolei cyferki i choć niekiedy potrafi je wyrecytować, nic dla niego nie znaczą.

[products:3720,3716,3702]

Umiejętności 3-latka

Normy rozwojowe 3-latka to niezwykle ważna kwestia z punktu widzenia rodziców. Dostarczają one bowiem informacji czy ich Pociecha rozwija się prawidłowo oraz czy nie ma konieczności skontaktowania się ze specjalistą. Choć każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie warto mieć jednak świadomość czy nasze dziecko nie wykazuje rażących odstępstw w rozwoju względem rówieśników oraz czy któryś z aspektów jego dorastania nie wymaga nieco więcej uwagi ze strony rodziców. Co można zaliczyć do sztandarowych umiejętności 3-latków? Na pewno posługiwanie się niektórymi sztućcami. Maluch w tym wieku potrafi już jeść samodzielnie i doskonali umiejętność używania łyżki i widelca. Daje sobie również radę z nalewaniem wody do kubka z butelki, choć niewykluczone jest tutaj rozlewanie. Trzyletnie dziecko samodzielnie myje rączki i zęby, ma kontrolę nad potrzebami fizjologicznymi, a nawet potrafi się ubrać. Z drugiej jednak strony takie umiejętności jak zapinanie guzików, wiązanie sznurowadeł i zapinanie zamka nadal go przerastają.

Co potrafi 3-latek? - umiejętność mówienia i komunikacji

Normy rozwojowe 3-latków obejmują również posługiwanie się pełnymi zdaniami. Dzieci w tym wieku posługują się kilkuset słowami, a rozumieją znacznie więcej. Korzystają ze wszystkich części mowy, a o sobie mówią w pierwszej osobie liczbie pojedynczej (“Chcę jeść”). Choć w ich wypowiedziach można zauważyć błędy, posługują się zasadami gramatycznymi. Mowę trzylatka często są w stanie zrozumieć głównie jego rodzice, ponieważ dzieci w tym wieku mają tendencję do opuszczania trudnych głosek, zamiany sylab lub innych form przekręcania wyrazów. Niekiedy, przejęte jakimś wydarzeniem w ogóle się zacinają i peszą. Nie należy ich wówczas upominać tylko cierpliwie zachęcić do wyjaśnienia sprawy. Co jeszcze umie 3-latek? Na pewno wie jak się nazywają poszczególne części ciała (oko, nos, kolano, palec,...) i przynosi zabawki, o które jest poproszony.

Umiejętność mówienia 3-latków to jeden z “kamieni milowych” ich rozwoju. Co jednak zrobić gdy 3-latek nie mówi? Wówczas warto wybrać się do logopedy, który upewni się, czy za jego milczeniem nie kryją się jakieś problemy. Logopedę warto również odwiedzić, gdy dziecko mówi niewyraźnie tak, że rozumieją go wyłącznie najbliżsi.

[products:3700,3697,3688]

Co umie 3-latek? - motoryka mała

Do umiejętności 3-latków zaliczają się również zdolności z zakresu motoryki małej. Dziecko w wieku 3 lat ma już całkiem sprawne rączki, rysuje, maluje, kreśli po papierze, a jego ruchy są coraz bardziej skoordynowane. W tym wieku można również zauważyć, że jedna z rąk zaczyna dominować (jeśli jest to lewa, nie zaleca się przekładania dziecku “na siłę” kredki do prawej dłoni). Trzylatek koloruje obrazki (choć niedokładnie), potrafi narysować domknięte kółko, a nawet zaczyna chwytać za nożyczki. W tym wieku warto go zachęcać do kreatywnych prac z plasteliną i farbami. Malując dłońmi po papierze 3-latek rozwija bowiem swoją kreatywność, doskonali ruch dłoni, a przy tym wesoło spędza czas.

[products:3683,3682,3681]

Rozwój 3-latka - motoryka duża

Rozwój trzylatka obejmuje nie tylko motorykę małą, lecz także dużą. Maluch w tym wieku z chęcią biega, skacze i wszędzie jest go pełno. W trakcie spacerów lubi urozmaicać sobie czas chodząc po krawężnikach, przeskakując z kostki na kostkę lub wybierając podjazdy do wózków zamiast schodów. Jego ruchy są już całkiem nieźle skoordynowane, co potwierdza choćby fakt, że schodząc po schodach trzylatek stawia nóżki na przemian. W odróżnieniu do dwulatka, dziecko w wieku trzech lat nie przewraca się już bez powodu, a wręcz przeciwnie. Potrafi kręcić się wokół własnej osi, kucać, stać na palcach, zeskoczyć ze stopnia i stać na jednej nodze. Z chęcią naśladuje ruch otaczających go osób.

Trzylatek wśród rówieśników

Ludzie, także ci, którzy mają zaledwie 3 lata, zaliczają się do tych bardziej lub mniej towarzyskich. Niemniej, w zachowaniach wszystkich trzylatków można dostrzec zainteresowanie rówieśnikami. Z chęcią nawiązują z nimi kontakt, współpracują i chętnie dzielą się zabawkami. Trzylatki zawiązują już pierwsze przyjaźnie, rozwijają empatię i współczują. Uczą się również zachowań obowiązujących w grupie. Jeśli zatem zauważysz, że Twoje dziecko ciągnie kolegę lub koleżankę za włosy lub wyrywa im zabawki śmiało interweniuj i daj mu znać, że nie jest to właściwe zachowanie. Jeśli jednak Twój Szkrab, zamiast bawić się wesoło w piaskownicy z przyjaciółmi, woli obserwować ich z boku, pozwól mu na to.

Comments

Log in or register to post comments
0
0